Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie

1 mln złotych od Fundacji Most the Most dla Dworku w Uniejowie

Utworzono dnia 14.09.2022

 

Fundacja Most the Most i Gmina Uniejów podpisały umowę na dofinansowanie przez Fundację rewaloryzacji zabytkowego Dworku w Uniejowie, który zwyciężył w konkursie Nasz Zabytek w województwie łódzkim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Uniejowa i okolic, otwartości na współpracę władz Gminy Uniejów oraz grantowi od Fundacji Most the Most, Dworek w Uniejowie nie tylko odzyska dawną świetność, ale jeszcze w większym stopniu będzie miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców.

Konkurs Nasz Zabytek to flagowy projekt Fundacji Most the Most inicjujący i wzmacniający zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Konkurs jest podzielony na dwie części. I Konkurs w województwie łódzkim został ogłoszony pod koniec października 2021 r. Podczas trwającego 4 tygodnie (29.10.2021-26.11.2021) naboru Fundacja otrzymała 441 zgłoszeń na 23 zabytkowe obiekty. Zwyciężył Dworek w Uniejowie (siedziba Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury).  W  II  konkursie - na wybór funkcji społecznej zabytku - mieszkańcy Uniejowa i okolic ponownie aktywnie się zaangażowali i zgłosili wiele ciekawych pomysłów na jego wykorzystanie. W Dworku zostanie przeprowadzona przebudowa i modernizacja, tak aby zwiększyć dostęp do niego dla wszystkich mieszkańców, w tym dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych. Na parterze  zostanie utworzona nowa, większa sala z połączenie czterech mniejszych pomieszczeń. Wyremontowany dworek będzie także miejscem prób muzyków, organizacji koncertów oraz działań członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Fundatorem Fundacji Most the Most jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wspiera budowanie zaangażowania społecznego m.in. wokół takich inicjatyw jak konkurs Nasz Zabytek.

– Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości i wpiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki i tworzyć w  nich miejsce, w którym każdy będzie się mógł rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu Dworek w Uniejowie zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła podczas uroczystości Brygida Ślabska, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa  podkreślił natomiast, że wygrana w konkursie Nasz Zabytek i grant od Fundacji Most The Most wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Uniejowa – uczestników wydarzeń i zajęć, a także na poprawę warunków pracy pracowników gminnej instytucji kultury.

 - Blisko dekadę temu, w 2013 r. podjęliśmy już starania, by dać obiektowi drugie życie. W ramach projektu na rewitalizację złożyliśmy wniosek na remont i przebudowę budynku wraz z jego otoczeniem, ale niestety, nie otrzymaliśmy dofinansowania. Dlatego tak bardzo cieszy, że dzięki wsparciu z Fundacji Most the Most, zabytek o ciekawej historii, który od samego początku pełni dla mieszkańców Uniejowa bardzo ważną funkcję, wreszcie doczeka się gruntowego remontu. Modernizacja infrastruktury poza oczywistymi względami estetycznymi stworzy nowe możliwości w wymiarze społecznym. Umożliwi realizację oferty w profesjonalnej przestrzeni, w warunkach sprzyjających rozwojowi umiejętności i talentów oraz będzie sprzyjać integracji lokalnej społeczności od najmłodszych po seniorów – powiedział Józef Kaczmarek.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 70

W poprzednim tygodniu: 107

W tym miesiącu: 177

W poprzednim miesiącu: 335

Wszystkich: 12473